SHOP THE SPEECH STORE - CLOSES NOVEMBER 12!

  • CLICK GRAPHIC BELOW 

     

ANNOUNCEMENTS

  • SPEECH PRACTICE SCHEDULE INFORMATION
    Practices are 1x a week for approximately 25 minutes with a coach, the same time and same day every week.

    PRACTICE STARTS:  Jan 6th
    Green- Burke
    Blue- Peters
    Purple- Spies
    Red-Olinger

SCHEDULE

  • 2020 SCHEDULE  Link to a printable schedule is here.

    2020 EVENT DATES

    • Fall Workshop Friday, November 1st JHS Commons.  2:30p-6:00 pm for everyone.
                Alternate date: Wednesday, October 30th, 3:15pm  Mrs. Peters’ room (must have approval from Coach Peters to attend the alternate session).
    • Parent/Student/Coach Meeting:   Thursday, November 7th at 6:00 pm at JHS.
    • Fall Check-ins November 20-27:  Sign up for a 15 minute check in time with a coach to go over the progress you have made on your speech since the workshop.
    • Fall Ice cream party and category chat  Friday December 13th : This is a team bonding and check in event.  We will provide ice cream and students will meet in their category groups to share their progress with their speeches.  3:15-6:00 @ JHS.
    • Friday, January 3:  Home scrimmage after school.  Rounds will start at 4:00 pm. All students perform their speech or speeches.
    • January 6-10:  Practice starts this week.  Practices are once a week, same time, same place, same coach.
    • SUNDAY MARCH 8th:  Community Showcase:  6:00pm at JHS- This is an opportunity for you to perform your speech(es) for your family and friends.  It is also right before conference and sections and will help us to prepare for that competition.
    • Sunday, May 3- Speech Banquet @ JHS Commons,  5:30pm.

    MEET DATES
    Jan 18: Long Lake(odyssey) (MRC ONE ACT FESTIVAL WEEKEND-non competition one act kids can compete).  Only those who are ready will compete here.
    Feb 1:  TCU OR PRIOR LAKE Bus leaves (all compete) at 7:30 am (JV / Jr. High to TCU, Varsity to Prior Lake)  (SECTION ONE ACT)
    Feb 6: SSP- Jr. High(grades 7-9 only):  bus leaves at 2:00
    Feb 8:  Home (all compete).  Be here by 7:30 am 
    Feb 13: New Prague:  Jr. High(grades 7-9 only):  bus leaves at 2:45
    Feb 15:  Farmington (all compete)  Bus leaves at: 7:00 am 
    Feb 20: Jordan:  Junior High (all need to help)(grades 7-9 only):  Be at high school at 3:00pm
    Feb 22: Mankato East, bus leaves at: 6:45 am (Varsity or invite only)  
    Feb 29:  Shakopee (Varsity or invite only), Bus leaves at: 7:30 am  
    Mar 7:  Sibley East (all can compete) Bus leaves at: 7:15 am (HAD NEW ULM, ST PETER, MANKATO  This is the last meet for non-varsity competitors.
    Mar 3: Watertown Mayer  Jr. High(grades 7-9 only): bus leaves at 2:15
    Mar 8: (SUNDAY):  Community Showcase at 6:00 pm @ Jordan High School
    Mar 14:  CONFERENCE (Top students in each category compete- all attend)
    MONDAY MARCH 16:  No Practice unless specially scheduled.
    Mar 17:  SUB-SECTIONS @ New Ulm (Top students in each category compete- all attend)
    Mar 21:  New Ulm Bus leaves at: 6:30 am (Only Varsity or coach’s invite)
    April 4:  Sections @ ________ (Those who placed at Sub-Sections compete- all can attend)  Bus leaves at: TBD (afternoon start time)
    April 18:  State at Wayzata High School (all can attend) Bus leaves at: TBD

    ***Still awaiting confirmation on most of these dates and locations.

FOLLOW US ON SOCIAL MEDIA

SPEECH on TWITTER!

COACHES

CAPTAINS

  • Caden Bruzek* 
    Lensy Shea*
    Alin Gonzalez
    Arianna Kraus
    Dorian Burke
    Emily Randolph

    *(Head Captain)